Středisko HIAWATHA Brno

Zde najdete informace týkající se chodu střediska: Jeho stručné představení, archiv aktualit, dokumenty ke stažení, stručnou historii a představení několika nejvýznamnějších osobností. Dále je zde profil střediskového časopisu Náhodník a soupis našich partnerů.

Profil střediska

13. skautské středisko je součástí celostátní české skautské organizace Junák- svazu skautů a skautek České republiky. Středisko jako základní organizační jednotka zodpovídá za činnost šesti skautských oddílů.

Vedení střediska

V čele střediska stojí vedoucístřediska sestřediskovou radou, složenou z vedoucích oddílů a volených členů rady.Hladký a bezproblémový chod střediska zajišťují jmenovaní zpravodajové - výchovní zpravodajové, hospodář, správci majetku (srub v Lužánkách, základna Strážná a sklad) a IT zpravodaj. Kontrolní činnost v oblasti hospodaření zajišťuje volená 2-členná revizní komise.

Vize střediska

Činnost 13. střediska a skautských oddílů vychází z cílů a metod světového skautského hnutí a ze zásad zakladatele čs. skautingu Antonína Benjamina Svojsíka. Cílem výchovy... » číst dál

Aktuality

Posledních 50 aktualit z dění ve středisku, tedy všechny nabídky a oznámení, která byla publikována v poslední době na těchto webových stránkách.

Ke stažení

V této sekci naleznete všechny dokumenty přístupné pro veřejnost: soubory pro členy, pro rodiče, ale i výroční správy střediska apod.

Historie střediska

13. středisko patří k nejstarším junáckým střediskům v Brně vůbec. Již za První republiky byl založen chlapecký oddíl, který byl po celou dobu existence jakousi kostrou budoucího střediska a udával tempo a ráz. Během 2. světové války, ač v ilegalitě, nepřestal početný oddíl skautů fungovat a dokonce pomáhal v odbojové činnosti. Po skončení války se oddíl (díky skvělé pověsti) rozrostl a kolem něj vznikly oddíly další (vlčata a skautky), čímž daly roku 1948 vzniknout dnešnímu 13. středisku.

To však bylo dva roky poté zrušeno tehdejším režimem, skautská činnost se dostala pod zákaz a skautské oddíly se musely přeměnit v pionýrské. Pod... » číst dál

Významné osobnosti z historie střediska

Za více než 90 lest historie našeho střediska se nejen ve vedení střediska či jednotlivých oddílů vystřídalo mnoho významných osobností. Některé z nich jsou popsány níže:

František Hanzelka – Sup Bělohlav

Jeden znejvýznamnějších brněnských skautských činovniků senarodil na úplném sklonku 19.století. Stal se členem první brněnské družiny Kukaček podvedením Josefa Tvrdého.Zúčastnil se prvního letního táborabrněnských skautů u Lelekovicroku 1916.

Po návratu zvojny roku 1919 vedltábor u Mohelna, později vedl 4. apomáhal při zakládání 5. brněnského oddílu. Zároveň byl činnýınvůdcem v Sokole a zpočátku sesnažil o spojení Junáka s toutoorganizací, což mu ale pozdějiSvojsík rozmluvil.

Dne 1. listopadu 1926 převzalvedení třináctého oddílu, s nímžbyl roku... » číst dál

Střediskový časopis Náhodník

Čas od časumáte tu možnost v ruce držet vždy nový, aktuální a jedinečný výtisk našeho střediskového časopisu.

Je určen všem zájemcům - od členů našeho střediska přes jejich rodiče až po kohokoliv z široké veřejnosti. Jeho účelem je informovat a pobavit, na jeho stránkách můžete nalézt například plán akcí na ony dva měsíce, novinky z předchozích dvou, články z různých koutů střediska, fotky a v neposlední řadě frky.

V případě zájmu je časopis buď vytištěný - u šéfredaktora - anebo jej můžete shlédnout na svém monitoru, a to mezi dokumenty ke stažení.

Časopis Náhodník navazuje na své předchůdce:střediskový Wampum HIAWATHA, STOPAŘ skautů nebo... » číst dál

VZSSST

Velká zimní středisková soutěž skautských talentů je již tradiční každoroční klání našich členů na poli tvorby rukodělné, ale i umělecké.

Partneři

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno, městská část Bosonohy

Statutární město Brno, městská část Žebětín

» číst dál

© 2012 Junák – český skaut,
středisko Hiawatha Brno, z. s.
» Stránky organizace Junák

tvorba webu & grafiky
» Ondřej Daněk

» Stránky oddílu skautů
» Stránky oddílu skautek Carcharias
» Stránky oddílu vlčat
» Stránky oddílu světlušek Píďalky
» Stránky smíšeného oddílu Fénix
» Stránky roverského kmene Hurikán

» Stránky příměstských táborů Brno
» Stránky základny Supa Bělohlava Strážná
» Středisková fotogalerie
» Stránky VZSSST

» Informační systém HIAWATCH